Akademia
marki Zdrojownia

W tej sekcji znajdziesz szereg praktycznych informacji związanych z naszymi rozwiązaniami. W artykułach dzielimy się naszym doświadczeniem, omawiamy etapy realizacji, wskazujemy dobre praktyki. To sprawdzone źródło informacji oraz porad na temat udostępniania wody pitnej w przestrzeni publicznej, przepisów prawnych z tego zakresu, korzyści płynących z instalacji zdrojów wody pitnej oraz aspektów technologicznych w tym zakresie.

Zapraszamy do lektury!

Czy picie wody kranowej jest zdrowe? Przedstawiamy fakty, obalamy mity

Picie wody kranowej z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Niektórzy piją ją z powodu oszczędności, inni – dla dobra środowiska naturalnego. Jeszcze inni decydują się na picie kranówki po prostu z uwagi na jej dobry smak. Mimo tego na temat jakości wody kranowej wciąż krąży wiele mitów. Ludzie powtarzają plotki, że jest ona uboga w minerały, zanieczyszczona, niezdatna do spożycia, a czasem nawet trująca. Jaka to wygląda w rzeczywistości? Czy picie kranówki jest zdrowe?

Czy picie wody z kranu jest zdrowe?

Mity na temat wody kranowej zwykle powtarzane są przez osoby, które mają w pamięci czasy komunizmu w naszym kraju. Wówczas sytuacje, gdy z kranu leciała woda mętna, śmierdząca, o intensywnym zapachu chloru nie należały do rzadkości. Taka woda nie nadawała się do picia i raczej każdy był tego świadomy.

Dziś jednak wiele się w tym zakresie zmieniło. Systemy uzdatniające wodę przeszły gruntowną modernizację, dzięki czemu jakość wody kranowej uległa znacznej poprawie. Co więcej, przepisy narzucone przez Unię Europejską są bardzo restrykcyjne i wymuszają na nas, by woda spełniała odpowiednie wymogi. Dzięki temu woda w polskich kranach jest nie tylko zdatna do spożycia, ale również bogata w minerały i po prostu smaczna. Problem zanieczyszczeń zewnętrznych jest marginalny i dotyczy zaledwie 0,3%.

Nie ulega wątpliwości, że przy obecnych restrykcyjnych przepisach dotyczących jakości wody z kranu, spożywanie jej jest całkowicie bezpieczne i zdrowe. Zawiera ona wiele wartościowych mikroelementów, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Wbrew często powtarzanym mitom picie kranówki nie sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych – nie ma żadnych badań, które mogłyby jakkolwiek potwierdzić tę teorię.

Nieprawdziwy jest również argument o wysokiej szkodliwości chloru w wodzie kranowej. Choć faktycznie stosuje się go do dezynfekcji wody, jego ilość jest znikoma, ściśle regulowana przez przepisy, dzięki czemu wciąż jest bezpieczny dla zdrowia.

Czym woda z kranu różni się od butelkowanej?

Niektórzy uważają, że nawet jeśli woda z kranu jest zdatna do spożycia to jest mało wartościowa. Takie myślenie jest jednak błędne – skład wody z kranu nie różni się zbytnio od składu wody butelkowanej. Co więcej, często zwykła kranówka wypada korzystniej pod kątem stężenia minerałów. Znajdziemy w niej między innymi wapń, magnez, sód, fosfor, siarkę, miedź oraz potas.

Skład wody z kranu jest różny, w zależności od miasta. W Polsce najlepszą jakością cieszy się woda w Krakowie, Trójmieście, Poznaniu, Warszawie, Łodzi i Katowicach. Nierzadko jest ona znacznie lepszej jakości niż większość dostępnych na rynku wód źródlanych. W praktyce oznacza to, że główny argument przeciwników picia wody kranowej mówiący o jej niskiej jakości jest zwyczajnie fałszywy.

Dlaczego warto pić wodę z kranu?

Tych, którzy od lat sięgają po wodę z kranu nie trzeba przekonywać, dlaczego warto pić kranówkę. Co jednak może przekonać tych, którzy preferują wodę butelkowaną? O tym, że kranówka jest zdrową alternatywą dla wody butelkowanej i słodzonych napojów pisaliśmy już wyżej. Jakie jeszcze argumenty warto wziąć pod uwagę?

Przede wszystkim picie wody z kranu jest znacznie bardziej przyjazne dla środowiska. Redukujemy w ten sposób ilość zużywanego plastiku, który zaśmieca naszą planetę, a także zmniejszamy ślad węglowy związany z transportem wody butelkowanej. W obecnych czasach, gdy coraz więcej osób dba o ekologię, picie kranówki staje się więc standardem.

Co równie istotne, rezygnując z zakupu wody butelkowanej na rzecz kranówki można oszczędzić sporo pieniędzy w domowym budżecie. Często koronnym argumentem przeciwko wodzie z kranu jest zamiłowanie do wody gazowanej. W obecnych czasach jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wodę gazowaną przygotowywać w domu, z wykorzystaniem wody kranowej. Kupując nowoczesny dystrybutor do wody możemy błyskawicznie uzyskać dokładnie taką wodę, jaką chcemy: schłodzoną, podgrzaną, a także gazowaną. Takie urządzenie jest estetyczne, nie zajmuje dużo miejsca i umożliwia higieniczny pobór wody kranowej. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by zadbać o środowisko, oszczędzić pieniądze i zacząć pić kranówkę!