Akademia
marki Zdrojownia

W tej sekcji znajdziesz szereg praktycznych informacji związanych z naszymi rozwiązaniami. W artykułach dzielimy się naszym doświadczeniem, omawiamy etapy realizacji, wskazujemy dobre praktyki. To sprawdzone źródło informacji oraz porad na temat udostępniania wody pitnej w przestrzeni publicznej, przepisów prawnych z tego zakresu, korzyści płynących z instalacji zdrojów wody pitnej oraz aspektów technologicznych w tym zakresie.

Zapraszamy do lektury!

Zamiast kupować kolejną butelkę wody, zaopatrz się w bidon i korzystaj z ekologicznych rozwiązań

Czy zastanawialiście się, ile plastikowych butelek trafia każdego dnia jako odpad do naszego środowiska? W sieci, czy w telewizji możemy znaleźć filmy i zdjęcia pokazujące wręcz stosy pustych plastikowych butelek, czy ich pełne morza, jeziora, rzeki. Plastik nie rozkłada się, zostając w środowisku przez setki lat, cząsteczki plastiku są zjadanie przez zwierzęta morskie, plastik wnika w uprawy – to wszystko powoduje, że każdego dnia „zjadamy” plastik, przez co na pewno nie stajemy się zdrowsi. Ekolodzy biją na alarm, że czeka nas plastikowa zagłada, ale  chyba jeszcze niekoniecznie traktujemy ich słów poważnie, a zagrożenie jest realne.

Picie wody w dzisiejszych czasach

Obecnie trwa trend na bycie fit – zdrowo się odżywiamy, ćwiczymy i pijemy więcej czystej wody, bo tylko odpowiednie nawodnienie organizmu poprawia nasze samopoczucie i dobrze wpływa na nasze zdrowie. Więc idziemy do sklepu i kupujemy kolejne zgrzewki wody w plastikowych opakowaniach, kosze na plastikowe odpady pękają w szwach zasypane plastikowymi butelkami, bo skoro trzeba wypijać 1,5-2 litrów wody dziennie, zatem każdy, kto pije wodę butelkowaną, każdego dnia wyrzuca 1-2 pustych butelek do śmieci. To dotyczy jednej osoby, a jak w gospodarstwie domowych są 2 osoby, to już nam się robi liczba 4, a jak są dzieci?? To jeszcze więcej. I pomyślmy, że tak się dzieje w każdym mieszkaniu, w każdym domu… co otrzymujemy? Zatrważające ilości śmieci w postaci plastikowych butelek!

Zastanawialiście się, co się dzieje z tymi odpadami? Zalegają na wysypiskach, lądują w naszych jeziorach, lasach, morzach? Tylko część jest poddawana recyklingowi, a ich przetwórstwo wymaga dużych nakładów energii oraz wody. Zarówno recykling jak i utylizacja plastikowych butelek sprawiają, że do naszej atmosfery dostają się ogromne ilości substancji toksycznych i rakotwórczych. Tym oddychamy? Miło? Nie za bardzo…

Miasta bez plastiku

Od lat państwa, samorządy, różnego rodzaju fundacje edukują społeczeństwo i zachęcają do korzystania z różnych ekologicznych rozwiązań, dzięki którym nasze działania nie wpływają tak negatywnie na naszą planetę. Eliminujemy foliowe torebki, plastikowe słomki, sztućce, kubeczki i staramy się redukować spożycie wody w plastikowych butelkach. Ale jaka jest alternatywa? To proste. Na rynku jest wiele bidonów, butelek wielokrotnego użytku, które każdy z nas wychodząc z domu czy z pracy powinien napełniać czystą wodą kranową i cieszyć się jej świeżością. Tak, tak – woda z kranu jak najbardziej nadaje się do picia, musi spełniać bardzo wysokie wymagania określone przez normy, musi być czysta, w odpowiedniej temperaturze i pozbawiona mikroorganizmów. I taka jest właśnie polska woda wodociągowa, o czym piszą i chwalą się firmy wodociągowe na swoich stronach oraz kontach w social media. Są takie miasta, które całkowicie zrezygnowały z wody butelkowanej podczas pracy w magistracie, w punktach obsługi klienta, podczas pikników i festynów miejskich, a samorządowcy zachęcają w różnego rodzaju kampaniach do rezygnacji z plastiku i wybieraniu ekologicznych rozwiązań.

Ekologiczne dystrybutory wody

Takimi rozwiązaniami są instalowane na terenach miast i w przestrzeni publicznej źródełka, zdroje i dystrybutory wody pitnej. Te nowoczesne urządzenia rozwiązują problem dystrybucji wody w urzędach, w biurowcach, w szpitalach, przychodniach, czy wśród pracowników. Ci, którzy do tej pory nie byli chętni do picia wody prostu z kuchennego czy łazienkowego kranu (bo to faktycznie nie jest najlepszy sposób), z chęcią wybierają dedykowane urządzenia, które nierzadko wyposażone są w funkcje chłodzenia i gazowania wody. Te specjalne urządzenia służą tylko i wyłącznie do dystrybucji wody, według uznania można je wyposażyć w dodatkowe filtry lub odkażające lampy UV.

Bezpieczne i higieniczne użytkowanie

Korzystanie z nich w pełni bezpieczne, higieniczne i proste. Już od wielu lat zajmujemy się dostarczaniem do biur, urzędów, szkół, czy na tereny miast źródełek, zdrojów i stacji wody pitnej. Te funkcjonalne rozwiązania umożliwiają dostęp do wody pitnej wszędzie tam, gdzie jest to konieczne: podczas pracy, w trakcie spaceru, podczas załatwiania spraw w urzędzie itp. Wystarczy mieć ze sobą bidon i napełnić go w dystrybutorze. Część rozwiązań umożliwia spożywanie wody bezpośrednio z urządzenia, bez użycia kubka, czy butelki. Ale w obecnych czasach rekomendujemy dystrybutory bezdotykowe, takie, które podają wodę bez konieczności naciskania przycisków uruchamiających. Takim rozwiązaniem jest seria A171-BF12 oraz BF16, a także te modele ale wyposażone w bardzo przydatne liczniki wskazujące, ile plastikowych butelek nie trafiło do środowiska (modele -BCD).

Licznik butelek, lampy UV, filtry

Warto także zwrócić uwagę na nasze urządzenia wewnętrzne chłodzące wodę, ale także ją gazujące. Szeroka gama produktów pozwala wybrać model z wybranymi rodzajami wody: woda w temperaturze pokojowej, woda chłodzona, woda gazowana, woda gorąca, czy woda lekko gazowana.

Wszystkie urządzenia można doposażyć w filtry do wody, bądź odkażające lampy UV, bądź wybrać taki model, z wbudowaną lampą UV. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tych rozwiązań, skontaktujcie się z naszymi przedstawicielami, oni wszystko wyjaśnią, wytłumaczą i pozwolą wybrać najbardziej optymalne rozwiązania. Przestań kupować wodę w plastiku, bądź eko.