Akademia
marki Zdrojownia

W tej sekcji znajdziesz szereg praktycznych informacji związanych z naszymi rozwiązaniami. W artykułach dzielimy się naszym doświadczeniem, omawiamy etapy realizacji, wskazujemy dobre praktyki. To sprawdzone źródło informacji oraz porad na temat udostępniania wody pitnej w przestrzeni publicznej, przepisów prawnych z tego zakresu, korzyści płynących z instalacji zdrojów wody pitnej oraz aspektów technologicznych w tym zakresie.

Zapraszamy do lektury!

Stacja wody pitnej ze stanowiskiem do mycia rąk to hit!

W dobie ostatnich lat oraz wydarzeń zarówno władze, samorządy, firmy jak i projektanci szukają takich rozwiązań, dzięki którym przestrzenie publiczne stałyby się nie tylko jeszcze bardziej funkcjonalne ale bezpieczniejsze. Ogromnie ważną kwestią obecnie jest higiena, zatem na rynku pojawiają się co rusz nowe rozwiązania, dzięki którym możliwe jest jej zachowanie oraz propagowanie w społeczeństwie prozdrowotnych zachowań.

Dezynfekcja w przestrzenie publicznej

O ile różnego rodzaju stanowiska do dezynfekcji rąk są bardzo popularne w budynkach i obiektach zamkniętych, o tyle tego typu rozwiązań brakuje w przestrzeni publicznej. Sporadycznie pojawiają się różnego rodzaju dozowniki, ale często brakuje w nich środka odkażającego, ale przede wszystkim nie są to stanowiska bezdotykowe, co jest tak istotne w obecnych realiach.

Stanowisko do mycia rąk

Mając na uwadze te problemy amerykański producent zdrojów oraz stacji wody pitnej opracował nowe urządzenia, które nie tylko zapewniałyby nieograniczony dostęp do wody pitnej wszystkim spragnionym, ale także stanowiły wygodne stanowisko, gdzie każdy mógłby umyć swoje dłonie przy zachowaniu najwyższego poziomu higieny. I tak powstała m.in. stacja Wash-N-Go!, która łączy w sobie kilka funkcji: źródełko do bezpośredniego spożywania wody, dystrybutor do napełniania butelek, stanowisko do bezdotykowego mycia rąk, a także może być wyposażone w poidełko dla zwierząt. Konstrukcja jest wandaloodporna i zapewnia wygodne oraz bezpieczne użytkowanie.

Wpływ na środowisko

Tego typu rozwiązania świetnie sprawdzają się w parkach, przy placach zabaw, ścieżkach rowerowych, czy deptakach. Są bardzo przydatnym elementem architektury, nie tylko wpływającym na zmniejszenie ilości plastikowych odpadów dostających się do środowiska (efekt ekologiczny), ale także uczący społeczeństwo zdrowych i pożytecznych zachowań (efekt edukacyjny).

Jeśli chodzi o aspekt środowiskowy, to od dawna zdroje wody pitnej stanowią jego znaczący element. Instalowane w przestrzeni publicznej, zachęcają do rezygnacji z picia wody z plastikowych butelek na korzyść butelek szklanych czy wielokrotnego użytku, gdyż umożliwiają wygodne ich napełnianie czystą i świeżą wodą prosto z sieci wodociągowej. Uczą proekologicznych nawyków (pijemy kranówkę, a nie wodę butelkowaną). To bardzo funkcjonalne elementy pożądane w przestrzeni miejskiej, coraz częściej pojawiające się w projektach budżetu obywatelskiego. Z tego też względu cieszące się zainteresowaniem wśród włodarzy miast i samorządowców.

Teraz inwestując w nowy park, ośrodek sportowy, czy plac zabaw bierze się pod uwagę właśnie tego typu rozwiązania. Nierzadko instalacja zdroju czy stacji wody pitnej jest jednym z wymagań stawianym inwestorom i wykonawcom. Zatem tego typu urządzenia nie bez przyczyny pojawiają się projektach, ale trzeba pamiętać, aby stawiać na sprawdzone i najlepsze rozwiązania. Czyli? Chodzi tu o urządzenia bezawaryjne, odporne na akty wandalizmu, których konstrukcja uniemożliwia ingerencje w ich elementy wewnętrzne, czy demontaż części. Nie wymagające specjalnych zabiegów konserwacyjnych a także odporne na warunki atmosferyczne i zużycie – w skrócie takie, które będą służyły mieszkańcom latami.

Zdroje i stacje wody są już w naszym kraju dość popularne a teraz przychodzi nowe. Teraz stawiamy na kolejny aspekt, czyli na zdroje połączone z dodatkową funkcją jaką jest stanowisko do mycia rąk. To właśnie zapewnia seria urządzeń Wash-N-Go! Przemyślane w najdrobniejszych szczegółach po to, aby odpowiadać na aktualne wymogi i realia.