Akademia
marki Zdrojownia

W tej sekcji znajdziesz szereg praktycznych informacji związanych z naszymi rozwiązaniami. W artykułach dzielimy się naszym doświadczeniem, omawiamy etapy realizacji, wskazujemy dobre praktyki. To sprawdzone źródło informacji oraz porad na temat udostępniania wody pitnej w przestrzeni publicznej, przepisów prawnych z tego zakresu, korzyści płynących z instalacji zdrojów wody pitnej oraz aspektów technologicznych w tym zakresie.

Zapraszamy do lektury!

Pijmy kranówkę, zamiast wody w butelce – przepisy ograniczające ilość plastikowych opakowań

Wszechobecne plastikowe opakowania stają się powoli zmorą ludzkości. Rozwiązanie, które zrewolucjonizowało przemysł opakowań na przestrzeni lat przyczyniło się do ogromnego zanieczyszczenia naszej planety i dewastacji środowiska. Butelki plastikowe są jednym z najczęściej używanych jednorazowych plastikowych przedmiotów na plażach Europy. Mając na uwadze troskę o nasze środowisko, Parlament Europejski opowiedział się za tym, aby zamiast kupować wodę w butelkach, zaczęliśmy pić wodę prosto z kranu. Woda z kranu jest nie tylko znacznie tańsza i lepsza dla środowiska, ale także niejednokrotnie jest tej samej jakości, a nierzadko lepszej niż woda w plastikowej butelce. Zdroje, źródełka oraz stacje wody pitnej to sprawdzone i bezpieczne rozwiązania przyczyniające się do ograniczania plastikowych odpadów dostających się do środowiska, dlatego idealnie znajdują zastosowanie w budynkach starających się o certyfikat eco.

W internecie można znaleźć przerażające zdjęcia i filmy ukazujące plaże, morza, wyspy, „utopione” w plastikowych odpadach. Zwierzęta już nie tylko giną z powodu sieci rybacki, ale także uduszone lub zaklinowane w pułapki z plastikowych torebek i opakowań. To wszystko odbija się także na naszym zdrowiu, gdyż uważane za wartościowe i pożądane dla naszego organizmu ryby oraz owoce morza, wręcz nafaszerowane są plastikiem. Skoro zwierzęta jedzą plastik, to w końcowym rozrachunku trafia on do ludzkiego organizmu.

Rekordowe ilości plastikowych odpadów

Jedną z przyczyn rekordowych ilości plastikowych odpadów w środowisku jest ogromna ilość plastikowych butelek oraz słomek do napojów. Większa popularność picia wody, przyczyniła się do produkcji rekordowych ilości plastikowych butelek nie tylko o dużych, ale także małych pojemnościach. Kupując kolejną butelkę wody mało kto zastanawia się, jak dramatyczne jest to dla naszej planety. Sama produkcja wody butelkowanej generuje ogromne ilości zanieczyszczeń, a plastikowe opakowania wręcz nas zalewają.

Butelki plastikowe są jednym z najczęściej używanych jednorazowych plastikowych przedmiotów na plażach Europy. Mając na uwadze troskę o nasze środowisko, Parlament Europejski opowiedział się za tym, aby zamiast kupować wodę w butelkach, zaczęliśmy pić wodę prosto z kranu. Woda z kranu jest nie tylko znacznie tańsza i lepsza dla środowiska, ale także niejednokrotnie jest tej samej jakości, a nierzadko lepszej niż woda w plastikowej butelce. Według Komisji Europejskiej gospodarstwa domowe dzięki piciu wody z kranu mogą zaoszczędzić ponad 600 milionów euro rocznie.

Nowe przepisy ograniczające produkcję plastikowych opakowań

Szerokim echem odbił się zatem projekt nowych przepisów, który ma przyczynić się do zmniejszenia plastikowych odpadów w środowisku i zachęcić społeczeństwo do przerzucenia się na wodę prosto z sieci wodociągowej. Bardzo ważną sprawą w tym zakresie jest edukacja, dzięki której wzrośnie społeczne zaufanie do picia wody kranu. Wprowadzenie limitów oraz zakazu używania plastikowych sztućców, czy opakowań – to kolejne kroki, dzięki którym może każdy z nas choć przez chwilę zastanowi się nad tonami plastiku w środowisku i postanowi zmienić swoje dotychczasowe działania.


Kranówka zamiast wody butelkowanej

To wszystko ma przede wszystkim wpłynąć na zaangażowanie państw w zapewnienie nieograniczonego dostępu do wody pitnej w miastach i miejscach publicznych. Jako rozwiązanie stawiają zdroje i stacje wody pitnej, dzięki którym każdy może w sposób wygodny i higieniczny napić się wody bezpośrednio z urządzenia (bez użycia kubeczka, butelki), bądź napełnić bidon. Europosłowie zachęcają do serwowania w restauracjach wody z kranu – bezpłatnie bądź za symboliczna kwotę. Ma to być wyraz troski o klienta oraz wyjście naprzeciw rosnącym oczekiwaniom ze strony społeczeństwa.

Ekologiczne i bezpieczne rozwiązania

Zdroje, źródełka oraz stacje wody pitnej to sprawdzone i bezpieczne rozwiązania zapewniające nieograniczony dostęp do wody pitnej w przestrzeni publicznej. Wpisują się w proekologiczne i prozdrowotne trendy. Przyczyniają się do ograniczania plastikowych odpadów dostających się do środowiska, dlatego idealnie znajdują zastosowanie w budynkach starających się o certyfikat eco. Ponadto to świetne rozwiązania pozwalające spełniać obowiązek udostępniania wody dzieciom w szkołach, czy pracownikom w zakładach pracy. Jak widać dzięki proponowanym przez nas urządzeniom do dystrybucji wody kranowej, możesz sprawnie i bezproblemowo dostosować swoją firmę, budynek, urząd, miasto do nadchodzących wymagań.

Bądź eco i zainwestuj w dystrybutory wody kranowej, a zyskasz nie tylko zdrowie, ale także sporo zaoszczędzisz.