Akademia
marki Zdrojownia

W tej sekcji znajdziesz szereg praktycznych informacji związanych z naszymi rozwiązaniami. W artykułach dzielimy się naszym doświadczeniem, omawiamy etapy realizacji, wskazujemy dobre praktyki. To sprawdzone źródło informacji oraz porad na temat udostępniania wody pitnej w przestrzeni publicznej, przepisów prawnych z tego zakresu, korzyści płynących z instalacji zdrojów wody pitnej oraz aspektów technologicznych w tym zakresie.

Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto uwzględnić zdroje wody pitnej w projektach budynków?

Swobodny dostęp do wody nadającej się do spożycia to jedno z najważniejszych praw każdego człowieka. Na szczęście dziś coraz więcej mówi się o zapewnieniu dostępu do źródeł wody pitnej w przestrzeni publicznej, a także w biurach, budynkach mieszkalnych, szkołach czy urzędach. W ten sposób można zadbać zarówno o dobrostan człowieka, jak i o środowisko naturalne. Dlaczego uwzględnienie zdrojów wody pitnej w projektach budynków jest tak istotne?

Czy ludzie chcą publicznego dostępu do wody pitnej?

Nie da się ukryć, że publicznie coraz częściej podnosi się temat swobodnego dostępu do wody pitnej. Choć mogłoby się wydawać, że w Polsce, w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, temat ten dopiero raczkuje, w rzeczywistości coraz więcej miast decyduje się na postawienie zdrojów wody pitnej w miejscach publicznych. W krajach takich jak Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania czy Francja powszechny dostęp do źródełek i fontann z wodą pitną jest czymś naturalnym.

O tym, że dostęp do wody jest potrzebny, świadczą działania na różnych szczeblach. W 2020 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę regulującą kwestię jakości wody pitnej oraz dostępu do niej w krajach Unii Europejskiej. Przepisy te były odpowiedzią na apel obywatelski pod nazwą “Right2Water” pod którym podpisało się ponad 1,8 mln Europejczyków. Projekt ten dotyczył bezpiecznego dostępu do wody pitnej dla wszystkich obywateli wspólnoty.

W mniejszym stopniu tego typu inicjatywy widać również na szczeblu lokalnym. W coraz większej ilości samorządów projekty publicznych zdrojów wody pitnej zyskują duże zainteresowanie w ramach budżetu obywatelskiego. Oznacza to, że Polacy pragną rozwiązań, które poprawiłyby dostęp do wody i wspomogły działania ekologiczne.

Dystrybutor wody pitnej umieszczony w budynku publicznym

Zdroje wody pitnej w budynkach a ekologia

Zgodnie z prawem każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom dostęp do wody pitnej. Do niedawna oznaczało to konieczność wygospodarowania miejsca na przechowywanie zgrzewek wody butelkowanej lub baniaków do dystrybutorów butlowych. Zarówno ich zakup, jak i magazynowanie było nie tylko problematyczne, ale również kosztowne. Co więcej – wiązało się to z koniecznością utylizacji ogromnej ilości plastikowych śmieci, co sprawiało, że rozwiązanie to było bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Postępująca edukacja ekologiczna, a także dbałość o minimalizację kosztów związanych z zapewnieniem pracownikom dostępu do wody pitnej sprawiły, że zamawianie wody butelkowanej odeszło do lamusa. Coraz częściej projekty budynków użyteczności publicznej, a także biura, szkoły czy uczelnie uwzględniają zdroje wody pitnej jako obowiązkowy element wnętrza. Podłączając urządzenia bezpośrednio do sieci wodociągowej można w prosty sposób przyczynić się dla środowiska i zaoszczędzić pieniądze. Warto również dodać, że dobrze zaprojektowane zdroje wody pitnej są całkowicie bezpieczne dla zdrowia i zapewniają odpowiedni, higieniczny pobór wody.

Dostęp do zdrojów wody pitnej w biurach i budynkach publicznych

Warto zdać sobie sprawę, że w XXI wieku coraz więcej osób zwraca uwagę na rozwiązania sprzyjające ekologii. Oznacza to, że biura, urzędy, szkoły, uczelnie, przychodnie i inne budynki, w których instalowane są powszechnie dostępne zdroje wody pitnej będą cieszyć się lepszymi opiniami zarówno wśród pracowników, jak i odwiedzających: uczniów, klientów czy petentów. Tak mała rzecz często przekłada się na ich zadowolenie i, co za tym idzie, prestiż konkretnej placówki.

Co więcej, budynki w których znajdują się instalacje uwzględniające publiczny dostęp do zdrojów wody pitnej cieszą się wyższym zainteresowaniem wśród inwestorów. Mimo niewielkich wysiłków oraz niskich kosztów uwzględnienie źródełek wody pitnej w budynkach sprawia, że miejsce staje się bardziej atrakcyjne w oczach osób decyzyjnych. Jest to również sposób na uzyskanie certyfikatów ekologicznych LEED czy BREEAM, co pozwala budować cały wizerunek marki jako ekologicznej i dbającej o potrzeby pracowników i klientów.