Akademia
marki Zdrojownia

W tej sekcji znajdziesz szereg praktycznych informacji związanych z naszymi rozwiązaniami. W artykułach dzielimy się naszym doświadczeniem, omawiamy etapy realizacji, wskazujemy dobre praktyki. To sprawdzone źródło informacji oraz porad na temat udostępniania wody pitnej w przestrzeni publicznej, przepisów prawnych z tego zakresu, korzyści płynących z instalacji zdrojów wody pitnej oraz aspektów technologicznych w tym zakresie.

Zapraszamy do lektury!

Czy znasz założenia unijnej dyrektywy o jakości i dostępie do wody pitnej? Uwzględniasz je w swoich projektach?

Pod koniec 2020 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę regulującą kwestię jakości wody pitnej w krajach Unii Europejskiej, a także mającą na celu zapewnienie dostępu do wody pitnej wszystkim, w szczególności grupom wrażliwym, które do tej pory dostęp do wody miały utrudniony.

Wdrożenie dyrektywy wiąże się z Europejskim Zielonym Ładem, ale także jest odpowiedzią na żądania ponad 1,8 mln Europejczyków, którzy podpisali się pod inicjatywą obywatelską „Right2Water”, której celem była poprawa dostępu do bezpiecznej wody pitnej dla wszystkich Europejczyków.

Powszechny dostęp do wody pitnej

Według wytycznych nowej dyrektywy o numerze 2020/2184 zapewnienie dostępu do wody pitnej wszystkim grupom społecznym ma się to odbywać poprzez instalowanie w budynkach i przestrzeni miejskiej publicznych zdrojów i dystrybutorów wody pitnej. Pomysł publicznych stacji wody jest już w Polsce znany i z sukcesami wdrażany na terenach miast. To sposób lokalnych zakładów wodociągowych do promocji swoich działań oraz swojej wody, a dla włodarzy pomysł na zachęcenie mieszkańców do bycia bardziej eko.

Ponadto bardzo pożądane stają się obecnie sieciowe dystrybutory wody instalowane wewnątrz obiektów i budynków. Do lamusa odchodzą zgrzewki wody butelkowanej czy woda w baniakach – ich zakup i magazynowanie jest kosztowne, konieczne jest wymiana i utylizacja pojemników na wodę, a nieodpowiedni transport i przechowywanie butelek ma niekorzystny wpływ na jakość i smak wody. Stąd wzrost popularności bezbutlowych dystrybutorów wody. Urządzenia te instalowane są w szkołach, w urzędach, przychodniach, obiektach sportowych i biurowcach. Pozwalają pracodawcom spełnić wymogi zapewnienia wody dla pracowników i realnie obniżyć koszty związane z jej zakupem. Teraz także pomogą władzom miejskim sprostać nowym przepisom wynikającym z dyrektywy.

Rekomendowane rozwiązania

Jeśli chodzi o rozwiązania do użytku wewnętrznego to liczba dostępnych modeli w naszej ofercie jest naprawdę duża. Są urządzenia stojące, nablatowe, czy naścienne. Co istotne część dystrybutorów posiada funkcje chłodzenia i gazowania wody – dla tych wszystkich, którzy preferują jedynie wodę gazowaną. Mając na uwadze obecne realia w naszej ofercie pojawiły się urządzenia bezdotykowe, uruchamiane za pomocą sensora. Ich użytkowanie jest intuicyjne, a przy okazji bardzo bezpieczne.

Przed nami czas zmian i wyzwań. Ale warto zaznaczyć, że nowe przepisy unijne są odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa. Przyczynią się one do poprawy życia a także do polepszenia stanu naszego środowiska naturalnego. Unia daje trochę czasu na dokonanie zmian, ale warto pamiętać, że czas płynie szybko, więc warto korzystać już ze sprawdzonych rozwiązań i korzystać z doświadczeń innych.

Skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci w wyborze najbardziej optymalnych rozwiązań.