Akademia
marki Zdrojownia

W tej sekcji znajdziesz szereg praktycznych informacji związanych z naszymi rozwiązaniami. W artykułach dzielimy się naszym doświadczeniem, omawiamy etapy realizacji, wskazujemy dobre praktyki. To sprawdzone źródło informacji oraz porad na temat udostępniania wody pitnej w przestrzeni publicznej, przepisów prawnych z tego zakresu, korzyści płynących z instalacji zdrojów wody pitnej oraz aspektów technologicznych w tym zakresie.

Zapraszamy do lektury!

Zdroje wody pitnej w przestrzeni publicznej – dlaczego powinno ich być coraz więcej?

Powszechny dostęp do wody pitnej w przestrzeni publicznej od wielu lat są normą w miastach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. W wielu z nich źródełka wody pitnej powstały jeszcze w XIX wieku, a w niektórych przypadkach nawet dużo wcześniej. Dziś coraz częściej również w Polsce mówi się o konieczności zapewnienia jak największej ilości miejsc z publicznym dostępem do wody. Dlaczego zdroje wody pitnej w przestrzeni publicznej są tak istotne? Co możemy zrobić, by zwiększyć ich ilość?

Czym są zdroje wody pitnej?

Zdrój wody pitnej, często nazywany również poidłem, wodopojem czy źródełkiem jest urządzeniem, które zapewnia publiczny, darmowy dostęp do wody pitnej pochodzącej z miejskiej sieci wodociągowej. Dzięki nim wszyscy mają możliwość napicia się świeżej wody, bez względu na porę czy brak funduszy. W ten sposób realizuje się jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka.

Patrząc z prawnego i technicznego punktu widzenia, źródełka wody pitnej w przestrzeni publicznej zalicza się do tzw. armatury czerpalnej. Jest to element wyposażenia sieci wodociągowej, który umożliwia pobór wody bezpośrednio z wodociągu. Do podobnej kategorii przypisane są m.in. hydranty przeciwpożarowe.

Zdroje wody pitnej w parkach – walka o środowisko

Co przemawia za tym, by gminy inwestowały w publiczny dostęp do źródełek wody pitnej? Przede wszystkim jest to ukłon w kierunku mieszkańców, którzy dzięki dostępności publicznych zdrojów pitnych nie muszą kupować wody w markecie, gdy tylko poczują pragnienie. To przekłada się nie tylko na oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim pozwala realnie zadbać o środowisko. W jaki sposób?

Dobry dostęp publiczny do wody pitnej znacznie zmniejsza popyt na napoje butelkowane. Co za tym idzie zmniejsza się również ilość wytwarzanych śmieci plastikowych. Ludzie chętniej korzystają z butelek wielorazowych, uzupełniając je w zdrojach wody pitnej, gdy mają taką możliwość. Dzięki temu zyskuje środowisko, które nie jest zaśmiecane kolejnymi plastikowymi odpadami. Publiczny dostęp do źródełek wody pitnej pozwala więc w prosty sposób zadbać o ekologię.

Czy zdroje wody pitnej w przestrzeni publicznej są zdrowe?

Często pojawiają się wątpliwości, co do tego, czy taki sposób pobierania wody pitnej jest higieniczny i bezpieczny dla zdrowia. Na szczęście nie ma się czego obawiać! Źródełka wody pitnej montowane w miejscach publicznych są zaprojektowane w taki sposób, by umożliwić jak najbardziej higieniczny pobór wody.

Istnieją specjalny systemy higienicznego opłukiwania zdrojów, które pozwalają usunąć wszelkie zabrudzenia oraz osady bez ingerencji pracownika. Cykliczne zrzuty wody zapobiegają powstawaniu zastojów i zapewniają odpowiednią temperaturę wody, dbając o wysoką jakość i higienę zdroju.

Ludzie chcą źródełek wody pitnej w miejscach publicznych

O tym, że zdroje wody pitnej cieszą się coraz większym zainteresowaniem społeczeństwa i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z potrzeby publicznego dostępu do dobrej jakości wody pitnej świadczy między innymi fakt, jak często tego typu propozycje pojawiają się w projektach budżetu obywatelskiego różnych gmin i miast.

Ze względu na zmiany klimatyczne i coraz bardziej upalne lata, nieograniczony dostęp do wody pitnej jest niezwykle ważny szczególnie w sezonie letnim. Wówczas zarówno dzieci, osoby starsze, a także mieszkańcy oraz turyści mogą zadbać o prawidłowe schłodzenie się i nawodnienie, mimo wysokich temperatur. Źródełka wody pitnej w parkach zachęcają również do aktywności na świeżym powietrzu zarówno osoby dorosłe, jak i rodziców z dziećmi, ponieważ nie muszą oni martwić się o brak dostępu do wody.

Co więcej, inicjatywa budowy publicznych zdrojów wody pitnej ma szerokie poparcie Unii Europejskiej. W 2020 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która reguluje kwestię jakości i publicznego dostępu do wody pitnej we wszystkich krajach wspólnoty. Działania te są odpowiedzią na obywatelską inicjatywę “Right2Water” ponad 1,8 mln Europejczyków, którzy żądają poprawy dostępu do bezpiecznej wody pitnej.