Akademia
marki Zdrojownia

W tej sekcji znajdziesz szereg praktycznych informacji związanych z naszymi rozwiązaniami. W artykułach dzielimy się naszym doświadczeniem, omawiamy etapy realizacji, wskazujemy dobre praktyki. To sprawdzone źródło informacji oraz porad na temat udostępniania wody pitnej w przestrzeni publicznej, przepisów prawnych z tego zakresu, korzyści płynących z instalacji zdrojów wody pitnej oraz aspektów technologicznych w tym zakresie.

Zapraszamy do lektury!

Butelka na wodę wielokrotnego użytku – mała zmiana w życiu, wielka zmiana dla środowiska

W XXI wieku butelka na wodę wielokrotnego użytku stała się niemal nieodłącznym atrybutem każdej osoby dbającej o własne zdrowie i środowisko naturalne. O ile do niedawna tego typu gadżet kojarzył nam się głównie z profesjonalnymi sportowcami, dziś coraz więcej zwykłych osób również korzysta z butelek wielorazowych. Dlaczego niepozorna butelka na wodę stała się symbolem walki o ekologię? Co powinniśmy wziąć pod uwagę kupując butelkę lub bidon na wodę?

Butelka na wodę – zdrowa alternatywa dla środowiska naturalnego

Szacuje się, że każdej minuty na świecie sprzedawanych jest niemal milion produktów w jednorazowych, plastikowych butelkach PET. Nawet jeśli znaczna część z nich trafiłaby do recyklingu, problem nadprodukcji śmieci jest ogromny. Rzeczywistość jest jednak jeszcze gorsza, ponieważ dalszemu przetworzeniu podlega zaledwie 30 procent z nich. Reszta zasila wysypiska śmieci i trafia do oceanów, gdzie rozkładać się będzie przez tysiące następnych lat.

Inwestując w wielorazową butelkę na wodę możemy zredukować ilość tych szkodliwych odpadów. Choć wydaje się, że decyzja jednego człowieka to zaledwie kropla w morzu potrzeb, patrząc na tę kwestię w sposób globalny, możemy zmniejszyć ilość zużywanych plastikowych opakowań nawet o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilogramów każdego roku. Jeśli wraz z nami zrobią to nasi bliscy i przyjaciele – mamy realny wpływ na środowisko naturalne. Co więcej, taka decyzja niesie za sobą również korzyści ekonomiczne i zdrowotne.

kobieta pijąca wodę z butelki wielokrotnego użytku

Butelka na wodę: metalowa, szklana czy plastikowa? Jaką wybrać?

To, jaki rodzaj butelki sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku, zależy przede wszystkim od tego, co zamierzamy z niej pić. Jeśli chodzi o czystą, świeżą wodę – materiał nie ma większego znaczenia. Doskonale sprawdzi się zarówno butelka szklana, z lekkiego i wysoce odpornego chemicznie szkła borokrzemowego, jak i estetyczna i elegancka stalowa butelka na wodę. Lepiej unikać w tym wypadku butelek z tworzyw sztucznych – w końcu idea wielorazowych pojemników na wodę służy przede wszystkim ekologii. Jednak nawet plastikowa, wielorazowa butelka na wodę będzie lepsza niż jakakolwiek jednorazówka.

Jeśli chcemy od czasu do czasu zapakować ze sobą kawę lub herbatę na wynos, najlepiej sprawdzi się butelka termiczna na wodę, wykonana ze stali nierdzewnej. W zależności od wybranego modelu można utrzymać wysoką temperaturę napoju przez nawet 12 godzin. A gdy chcemy się ochłodzić – butelka stalowa z odpowiednią izolacją utrzyma niską temperaturę nawet przez 24 godziny.

Butelka ze szkła borokrzemowego, choć wytrzymała i znacznie lżejsza od tradycyjnego szkła, raczej nie sprawdzi się jako gadżet dla dziecka czy nastolatka, ze względu na większe ryzyko uszkodzenia.

Wybór butelki na wodę – pojemność

Dobór odpowiedniej pojemności zależy przede wszystkim od naszego zapotrzebowania, codziennej aktywności oraz dostępności do zdrojów pitnych w ciągu dnia. Jeśli potrzebujemy butelki na wodę głównie podczas wycieczek, treningów czy spacerów, podczas których mamy spore zapotrzebowanie na wodę, a przez dłuższy czas nie mamy możliwości wygodnego napełniania pojemnika, najlepiej sprawdzą się modele o pojemności minimum 700 ml lub 1 l. W domu lub biurze, gdy mamy pod ręką wygodne, łatwo dostępne zdroje wody pitnej wystarczy nam butelka 300-500 ml.

butelka na wodę wielokrotnego użytku w kieszeni plecaka

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie butelki na wodę?

Przy zakupie butelki na wodę liczy się jednak nie tylko pojemność i materiał wykonania. Bardzo ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest szczelność. W końcu nikt z nas nie chce mieć zalanego plecaka czy torebki. Jeśli jesteśmy miłośnikami wody gazowanej, warto zwrócić uwagę, czy nasza butelka jest przystosowana do tego typu napojów. Podejmując decyzję należy sprawdzić również na wielkość otworu oraz kształt butelki na wodę. Choć mało kto zwraca na to uwagę, w rzeczywistości ma to duże znaczenie dla naszej wygody zwłaszcza podczas czyszczenia. Większość butelek zaleca się myć ręcznie, dlatego design powinien być nie tylko ładny, ale również wygodny i funkcjonalny.