Nasze urządzenie w walce z plastikiem na cypryjskich plażach

CYPRYJSKIE PLAŻE WOLNE OD PLASTIKU

– CZYJA TO INICJATYWA I JAKI JEST NA NIĄ POMYSŁ

Od lat włodarze nadmorskich miejscowości muszą mierzyć się z ogromnymi ilościami plastikowych odpadów, jakie pozostawiają turyści i mieszkańcy na lokalnych plażach. Ten problem dotyczy całego globu i różne są koncepcje na jego rozwiązanie. Kraje należące do Unii Europejskiej muszą dodatkowo sprostać przepisom jakie w ostatnich latach wprowadzono na obszarze wspólnoty. Dotyczy to m.in. zakazu używania plastikowych sztućców czy słomek do picia wody. Ale nie tylko przepisy skłaniają do zmian. Czyste i piękne plaże to wizytówka d  anej miejscowości i to właśnie do takich miejsc chcą jeździć turyści. Dla takich krajów jak Grecja, Hiszpania czy Cypr turystyka to jedna z głównych gałęzi gospodarki, więc tym bardziej zależy tym krajom na tym, aby turyści chętnie do nich przyjeżdżali i wracali przy nadążających się okazjach. Czysta i przejrzysta woda, czysty piasek pod stopami, odpowiednia infrastruktura – to wszystko wpływa na atrakcyjność danych miejsc.

W tym roku Cypryjskie Ministerstwo Turystyki wraz z Travel Foundation i TUI Care Foundation oraz branżą turystyczną postawiły na nowy projekt, który ma na celu tworzenie plaż wolnych od plastikowych odpadów. Inicjatywa ma z jednej strony uzmysłowić społeczeństwu problem zanieczyszczenia naszej planety, a z drugiej zachęcić ludzi do unikania plastiku i dbania o środowisko. Inicjatywa pod nazwą „Keep our Sand and Sea Plastic Free” (Utrzymaj nasz piasek i morze bez plastiku) została pilotażowo wprowadzona we współpracy z gminą Paralimni, na plaży Agia Triada. Projekt będzie następnie realizowany w kurortach Ayia Napa i Protaras, a docelowo ma objąć zasięgiem wszystkie plaże na Cyprze. Projekt koncentruje się na zmniejszeniu ilości jednorazowych odpadów z tworzyw sztucznych wytwarzanych i wyrzucanych w kurortach, a także promowaniu recyklingu. Organizatorzy akcji będą współpracować z sektorem turystycznym, aby zmniejszyć popyt i zużycie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku – takich jak plastikowe słomki, kubki, sztućce i kosmetyki hotelowe, m.in. poprzez podniesienie świadomości tego problemu wśród mieszkańców, dzieci w wieku szkolnym i turystów oraz wprowadzeniu zmian w naszych praktykach zakupowych.

Tworzywa sztuczne stanowią 95% odpadów morskich i plażowych w Morzu Śródziemnym, a Morze Śródziemne ma jeden z najwyższych poziomów zanieczyszczenia plastikiem na świecie, pogarszany przez wzorce obiegu wody. Plaże Cypru są ważnym zasobem zarówno dla turystyki, jak i lokalnej przyrody. Jednak 80% śmieci zbieranych na cypryjskich plażach to odpady z tworzyw sztucznych. Inicjatywa ma to zmienić.

W jej ramach na plaży Agia Triada zainstalowane zostały już obiekty, w tym stacja wody pitnej model BF16 dostarczająca bezpłatnie zimną, filtrowaną wodę. Stworzono strefę dla palaczy, aby zmniejszyć liczbę wyrzucanych niedopałków papierosów. Powstały również nowe tablice informujące o tym, jak odwiedzający mogą pomóc w rozwiązaniu problemu, a nie o problemie. Ponadto zainstalowano grafikę koncepcyjną „CALYPSO”, stworzoną przez lokalną artystkę, która ma na celu podniesienie świadomości na temat zanieczyszczenia naszych mórz plastikiem. Grafika została stworzona z plastikowych odpadów zebranych podczas akcji sprzątania plaż i dna morskiego. Sam program spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno ze strony mieszkańców, turystów, jak i lokalnych restauratorów oraz hotelarzy. Widać, że świadomość ekologiczna w społeczeństwa z roku na rok się zwiększa.

 

 

Cieszymy się, że możemy mieć swój wkład w tak istotnym i pożądanym przedsięwzięciu. Instalowanie stacji i zdrojów wody pitnej przy plażach stanowi bardzo ważny element kampanii, gdyż rozwiązuje problem dystrybucji wody pitnej w tych miejscach. Plastikowe butelki po napojach to największy odsetek odpadów tworzyw sztucznych. Zachęcając społeczeństwo do korzystania z butelek i pojemników wielorazowego użytku, ale także dając nieograniczony dostęp do świeżej wody pitnej realnie przyczyniamy się do redukcji ilości odpadów w postaci butelek PET. Prócz aspektu ekologicznego pojawia się także aspekt zdrowotny, gdyż zmieniamy nawyki żywieniowe społeczeństwa poprzez zachętę do picia czystej wody, zamiast napojów słodzących, co jest niezmiernie ważne biorąc pod uwagę, jak wiele osób obecnie walczy z nadwagą, cukrzycą, czy próchnicą zębów.

 

Pierwszy projekt za nami, ale jak zakłada inicjatywa, podobne rozwiązania będą stopniowo pojawiać się na kolejnych plażach na Cyprze. Murdock Distribution Hub pozostaje w stałym kontakcie z organizatorami akcji, aby w odpowiednim czasie dostarczyć nasze sprawdzone rozwiązania, jak np. wykorzystany już naścienny dystrybutor wody model BF16. Jeśli chodzi o samo urządzenie jest ono nie tylko bardzo praktyczne, ale także dostosowane do aktualnej sytuacji epidemicznej, gdyż jego użytkowanie jest całkowicie bezdotykowe. Wypływ wody z urządzenia następuje automatycznie, dzięki wbudowanemu sensorowi reagującemu na ruch.

Urządzenie dostępne jest także w wersji z licznikiem, które wskazuje ilość plastikowych butelek o pojemności 1l, która nie dostała się do środowiska, jako odpad. Dystrybutor jest w wykończeniu satynowym, jednakże na życzenie odbiorców znakujemy go np. logiem, hasłem przewodnim, bądź pokrywamy całkowicie folią z wybraną grafiką. Przykłady naszych realizacji oraz także innych modeli urządzeń prezentujemy poniżej.

Miejmy nadzieję, że podobne inicjatywy oraz rozwiązania jak np. stacje wodne, czy strefy palaczy pojawią się także na innych plażach, nie tylko w Europie.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu relacjonującego wydarzenie oraz opisujące przedsięwzięcie.

Autoryzowanym dystrybutorem zdrojów i dystrybutorów wody pitnej Murdock na rynku polskim jest ZDROJOWNIA – Woda na czasie. Od lat dostarczamy urządzenia do dystrybucji wody pitnej do szkół, biur, urzędów, zakładów pracy, czy do przestrzeni publicznej. Nasze rozwiązania można znaleźć na terenie całego kraju. Dzięki naszemu największemu doświadczeniu, najszerszej ofercie oraz doświadczonemu zespołowi jesteśmy liderem w sprzedaży źródełek i zdrojów wody pitnej w Polsce.

Kwestie ochrony środowiska i zdrowia są dla nas bardzo ważne. Prowadzimy programy edukacyjne, bierzemy udział w różnego rodzaju wydarzeniach oraz imprezach, w trakcie których pokazujemy jak nasze rozwiązania pozwalają szerzyć w społeczeństwie prozdrowotne oraz proekologiczne zachowania. M.in. w takich, jakie zostało zorganizowane na Cyprze. Zachęcamy włodarzy miast do instalacji zdrojów wody pitnej na terenach miast: w parkach, przy placach zabaw, na rynkach miast itp. Kooperujemy z firmami wodociągowymi oraz z projektantami po to, aby udoskonalać istniejące już miejsca oraz obiekty, a nowe, aby już na etapie projektu zawierały nasze rozwiązania. Dzięki temu przestrzeń publiczna staje się bardziej przyjazna dla innych, a dodatkowo pokazujemy, jak możemy zadbać o naszą planetę.

Wyróżnia nas profesjonalizm, doświadczenie, ogromna wiedza oraz najwyższej jakości produkty. Nasze rozwiązania posiadają odpowiednie certyfikaty oraz atesty, w tym atest PZH.