GIS daje zielone światło dla zdrojów zewnętrznych

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami na temat możliwości korzystania ze zdrojów i dystrybutorów wody pitnej już w zeszłym sezonie wystosowaliśmy do Głównego Inspektoratu Sanitarnego zapytanie, jakie na chwilę obecną obowiązują zalecenie w tej kwestii. Jedną z najważniejszych kwestii, jaką otrzymaliśmy ze strony GIS jest podkreślenie, że: "...rozporządzenie nie wprowadza zakazu w zakresie funkcjonowania zdrojów ulicznych wody pitnej." Mowa tutaj o rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6.05.2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2021 r. poz. 861, z późn. zm.). Oznacza to w praktyce, że zdroje zewnętrzne mogą działać i być użytkowane. Nie ma co do tego żadnych przeciwskazań. I takie wytyczne obowiązują di dnia dzisiejszego.

Oczywiście GIS podkreśla, że właściciel lub zarządzający obiektem są odpowiedzialni za właściwy stan utrzymania zdrojów, ale także za wprowadzenie "odpowiednich działań mających na celu minimalizację ryzyka transmisji zakażeń". W odpowiedzi pojawia sie jasny zapis, że "istotne jest wprowadzenie procedur kontroli stanu higieniczno-sanitarnego urządzeń, prowadzenia bieżącego nadzoru nad stanem urządzeń, okresowego przeglądu technicznego urządzeń, serwisowania. Czynności te powinny być dokumentowane.(...) Szczególną uwagę należy również poświęcić przygotowaniu urządzeń do użytku po ich podłączeniu do instalacji wodnej oraz po dłuższej przerwie w użytkowaniu."

My zawsze zwracaliśmy uwagę na te kwestie i podkreślamy, że trzeba dbać o odpowiedni stan techniczny urządzeń, dokonywać ich przeglądów, a także przeprowadzić pełen serwis przed ponownym włączeniem zdroju do użytkowania po dłuższej przerwie. Zawsze na to zwracaliśmy uwagę, informujemy naszych użytkowników o takiej konieczności, przypominamy, ale także oferujemy nasze profesjonalne usługi serwisu oraz sanityzacji urządzeń. Jeśli ktoś nie wie, jak prawidłowo przygotować zdrój przed ponownym rozruchem, a także zapewnić jego nieprzerwane i właściwe działanie w trakcie sezonu, zawsze można się do nas zgłosić, aby skorzystać z pomocy i mieć pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie z procedurami, ponadto udokumentowane, co jest niezmiernie ważne w przypadku kontroli.

Pełna treść odpowiedzi ze strony GIS, jaką otrzymaliśmy jest dostępna u nas do wglądu - w przypadku zainteresowania, prosimy o kontakt mailowy na adres zdroje@zdrojownia.pl.


Wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom zapewniającym higieniczny pobór wody ze zdrojów, wprowadzilismy do naszej ofery innowacyjny produkt, a mianowicie SYSTEM HIGIENICZNEGO OPŁUKIWANIA ZDROJÓW WODY PITNEJ - HFS. To specjalnie przygotowane rozwiązanie, które dzięki cyklicznemu automatycznemu upuszczaniu wody z urządzenia czyści wylewki i misy zdroju, a także zapobiega zastojom wody w instalacji oraz zapewnia dostęp do świeżej i chłodnej wody. Jest to niezmiernie ważne teraz w okresie upałów, kiedy każdy z nas jest spragniony orzeźwiającej i chłodnej wody. Ponadto system zmniejsza konieczność częstego doglądania czystości urządzeń, a opłukiwanie mis i wylewek gwarantuje higienę i bezpieczeństwo. Więcej na temat systemu znaleźć można klikając TUTAJ.

Warto obejrzeć także filmik na temat samego rozwiązania.