Jaka woda jest najlepsza do picia?

Stały dostęp do wody przez cały dzień ma ogromny wpływ na prawidłowe działanie organizmu. H2O nie tylko gasi pragnienie, ale i poprawia trawienie, oczyszcza z toksyn i nie tylko, poprawia wytrzymałość fizyczną oraz pomaga w regulacji temperatury naszego ciała. Zatem, jaka woda jest najlepsza do picia?

Ciepła, letnia, zimna, a może gazowana?

Wiele osób zastanawia się, czy temperatura wody ma faktyczny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie? Otóż zimna to najlepszy (i najczęstszy!) wybór latem, kiedy stopnie Celsjusza wydają się nieustannie rosnąć. Zimna H2O (lecz nie lodowata, która może powodować m.in. osłabienie organizmu) rekomendowana jest też np. po treningu fizycznym - nawilża i chłodzi organizm.

Z kolei letnia, czyli nieco niższa od temperatury pokojowej, zalecana jest, gdy chcemy przyspieszyć przemianę materii i dodać sobie energii. Letnią H2O można stosować również na ból żołądka, np. po przejedzeniu.

Zalety picia ciepłej wody

Według wielu ekspertów, picie ciepłej wody niesie za sobą szereg korzyści, nawet zdrowotnych. Ciepła ma działanie wykrztuśne, dlatego zalecana jest np. w wypadku kaszlu. Polecana jest również na bolesne miesiączki, gdyż rozluźnia mięśnie. Ciepła H2O chętnie pita jest także przed snem - ciepły napój ułatwia zasypianie i może pomóc zredukować stres. Poleca się również szklankę ciepłej wody rano oraz po posiłkach, ponieważ zarówno przyspiesza, jak i ułatwia trawienie.

Woda gazowana chętnie wybierana jest przez osoby, które dopiero “uczą” się pić H2O – jej smak oraz nasycenie dwutlenkiem węgla łudząco przypomina słodkie napoje gazowane. Eksperci twierdzą również, że gazowane napoje szybciej gaszą pragnienie.

Niemniej jednak warto wspomnieć, że wybór wody w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji. Ważne, by H2O spożywać przede wszystkim w dużych ilościach, pamiętając oczywiście, by nie przesadzić. Ponadto z uwagi na aspekt ochrony środowiska naturalnego, poleca się wybór dystrybutorów (dostępnych w ekologicznej, bezbutlowej formie) oraz innych urządzeń, takich jak źródełka, stacje zewnętrzne czy zdroje.