Wodę mam w szkole


Każdy z nas był kiedyś dzieckiem, więc wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jakie napoje najczęściej wybierają najmłodsi – przetworzone, gazowane, mocno słodzone, czyli – krótko mówiąc – niezbyt zdrowe, a czasem wręcz szkodliwe. A przecież wystarczyłaby zwykła woda – niezwykle zdrowa i konieczna, aby organizm, zwłaszcza dziecięcy, funkcjonował prawidłowo...
 
Dlaczego picie wody jest tak ważne?

Od lat media trąbią o tym, by regularnie nawadniać organizm, a jednak ten temat wciąż jest dość mocno lekceważony. Cóż, jeśli od dziecka nie kształtuje się zdrowych nawyków żywieniowych, potem trudno to nadrobić. Dlatego właśnie to szkoła, w której dzieci spędzają większość swojego czasu, powinna zająć się tą kwestią i promować picie wody.

Uczniowie powinni zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli odpowiednio nie nawodnią swoich organizmów, będą się po prostu gorzej czuli – będą znużeni, osłabieni, a nawet może ich rozboleć głowa. Jeśli jednak będą pić przynajmniej te niezbędne 1,5 litra wody dziennie, będą...
 
  • czuć się znacznie lepiej i mieć lepszy nastrój,
  • mieć więcej energii,
  • lepiej się koncentrować, a więc sprawniej przyswajać wiedzę i mieć lepsze wyniki w nauce,
  • mieć lepszą pamięć.
     
Skąd dzieci mają to wiedzieć, jeśli się im tego nie powie? Jak uczniowie mają sięgać po wodę, gdy zachce im się pić, jeżeli się ich do tego nie zachęci?
 

Szkoła pomoże?

Całe szczęście, trend na uwielbiane przez dzieci przetworzone napoje został w porę zauważony, w związku z czym jakiś czas temu w życie weszła ustawa promująca zdrowe żywienie w szkole. Konkretnie chodzi o nowelizację ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywieniu z dnia 28 listopada 2014 r. Tak zwane śmieciowe jedzenie oraz słodkie i niekoniecznie zdrowe napoje wreszcie otrzymały zakaz wstępu do szkolnych sklepików.

Uczniowska pokusa, by po nie sięgać, została więc znacznie zmniejszona... Szkoły mogą jednak zrobić o wiele więcej, aby zachęcić uczniów do sięgania po życiodajną i wspomagającą zdrowy rozwój wodę. Mogą to w dodatku zrobić bardzo prosto i niewielkim kosztem. Efekty z pewnością przerosną ich oczekiwania!
 

Jedno urządzenie, wiele korzyści

Na całym świecie coraz popularniejsze stają się specjalne zdroje wodne umożliwiające dostęp do wody pitnej wprost z sieci wodociągowej. Bez butli, bez ton plastiku, którego przysparzają jednorazowe butelki i kubeczki, bez problemów. Te specjalnie zaprojektowane i łatwe w montażu fontanny wodne wiążą się z niewielkimi kosztami, a liczne korzyści, jakie gwarantują, są... bezcenne. Przede wszystkim dzieci nie muszą nosić w wystarczająco już ciężkich plecakach jednorazowych, plastikowych butelek z wodą, by móc zaspokoić pragnienie po wyczerpujących zajęciach wychowania fizycznego czy po ciężkim wysiłku umysłowym na lekcjach matematyki. Odciążane są jednak nie tylko uczniowskie kręgosłupy. Zyskuje nie tylko zdrowie dziecka, dla którego odwodnienie może nieść za sobą bardzo nieprzyjemne skutki. Zyskuje także środowisko naturalne oraz... portfele rodziców.

Warto wspomnieć także o licznych walorach samych zdrojów wodnych. Te urządzenia kupuje się raz, a służą kolejnym rocznikom uczniów przez długie lata! Szkoła zatem płaci jedynie za ich zakup, a umożliwia dzieciom stały dostęp do zdrowej wody prosto z kranu w higieniczny i bezpieczny dla nich sposób. Montowane w szkołach fontanny zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o najmłodszych – pozbawione są więc choćby ostrych kantów czy krawędzi. Co więcej, ich estetyka jest przyjemna dla oka, więc z pewnością wpiszą się swą obecnością w otaczającą architekturę i będą stanowić również atrakcyjny dodatek do wnętrza.

Wszystkie urządzenia do dystrybucji wody w szkołach znajdziecie klikając TUTAJ.